Напевно, немає жодної родини, у якої б з початком відвідування дитиною садка не виникло такої проблеми, як простудні захворювання. Більшість хвороб – це гострі інфекції, найчастіше респіраторні (тобто ті, що вражають дихальні шляхи).Часті ГРЗ у початковий період – це нормальна реакція організму дитини на перший вихід у колектив. Річ у тім, що в досить великому колективі кожна дитина є носієм певного набору вірусів і бактерій, до яких у неї вже вироблений імунітет.

Тому не варто дивуватися, коли ваше маля, приходячи в садок, інфікується незнайомими штамами й наступного дня починає виявляти ознаки застуди. Цей шлях проходить кожна дитина.

Дитина, замкнена у чотирьох стінах, рідше контактує з вірусами. Кожне перенесене ГРЗ закінчується формуванням противірусного імунітету, зменшуючи ймовірність наступного захворювання.

Вірусні інфекції, якими дитина “недохворіє” у дитячому садку, обов’язково дадуться взнаки в школі. Важко посперечатися: не ходити тиждень у дитячий садок не те саме, що пропустити тиждень шкільних занять.

Ціла низка інфекційних захворювань, що дуже легко проходять у дитячому віці (вітряна віспа, краснуха), становить реальну загрозу здоров’ю дорослої людини. І ці хвороби обов’язково слід переносити вчасно. “Знайти” краснуху або вітрянку поза дитячим колективом складно.

Принципово – не частота, з якою дитина хворіє вірусними інфекціями, а те, як вони проходять. Якщо перебіг ГРЗ постійно супроводжується виникненням ускладнень, то дитячий садок тут зовсім ні до чого.

       Імунітет самої дитини, побутові умови, тактика лікування – це важливо. Спробуйте змінити навколишнє середовище, щоб воно дитину влаштовувало. Чарівних таблеток “від поганого імунітету” нема, але є ефективний алгоритм реальних практичних дій:

* повітря чисте, прохолодне, вологе;

* житло: немає накопичувачів пилу. Усе підлягає вологому прибиранню (звичайна вода без дезінфікуючих засобів). Зволожувач повітря. Вночі температура 18 градусів і вологість 50-70 відсотків. Регулярне провітрювання;

* харчування. Регулярно вживати корисні продукти: нежирне м’ясо, рибу, молочні продукти, фрукти та овочі, багаті вітамінами А, В, С, Е. Особливо корисні для імунітету продукти, багаті цинком, залізом, вітаміном С: лимони, квасоля, шипшина, капуста, смородина, цибуля, чорнослив і яблука;

* питво. У дитини завжди повинна бути можливість утамувати спрагу: негазована некип’ячена мінеральна вода, компоти, морси, фруктові чаї (температура напоїв – кімнатна);

* прогулянки – щоденні й активні;

* спорт. Ідеальні заняття на свіжому повітрі. Піші прогулянки протягом 20-30 хвилин щодня збагачують кров киснем. Бадьорим і активним віруси не страшні.    Будь-які види спорту, що передбачають активне спілкування з іншими дітьми в замкненому просторі, небажані. Плавання в громадських басейнах недоцільне для дитини, котра часто хворіє;
* загартовування – кращий спосіб підвищити імунітет. Щоденні ванночки для ніг і рук, які слід починати з води +32 і поступово (раз на тиждень) знижувати температуру на 1 градус, довести до температури +20-22;

* загартовуйте дитину, дитина хворіє в садку через слабку опірність організму до хвороботворних мікробів. Регулярні обливання прохолодною водою й правильний вибір одягу для прогулянок зміцнить організм маленької дитини.

* для імунітету дуже важливі гімнастика та стимуляція рецепторів на стопах – наприклад, заняття на масажному килимку, біг по гальці, піску, іншим дрібним предметам.

* Привчайте дитину до дитячого садка поступово, дитина хворіє в саду не через шкідливість, просто йому дуже важко звикнути до нових заданих обставин.Дитина хворіє в садку, тому що в силу свого маленького життєвого досвіду ще не знає, що ввечері батьки обов’язково заберуть її додому. Не забувайте нагадувати дитині про це й будьте пунктуальними. Обіцяли прийти раніше – обіцянку стримуйте.

Після хвороби, перед новим походом у дитсадок, повинен минути нормальний адаптаційний період: мінімум 1-2 тижні. Не треба забувати про те, що контакти з людьми ризиковані насамперед у приміщеннях. Ігри з дітьми на свіжому повітрі, як правило, безпечні.

Природа розумніша за нас і, створюючи людину, наділила її досить сильними механізмами захисту, щоб вижити майже в будь-яких умовах без сумнівної фармакологічної підтримки.

Як уберегти дитину від застуди

До вашої уваги прості поради, що дозволять уберегти дитину від застуди:

  1. Найдієвіший засіб, який рекомендують усі медсестри у дитсадках, – змащувати носик дитини оксоліновою маззю, бодай не запобігти, то принаймні зменшити ризик захворювання малюка.
  2. Дітям треба більше гуляти, оскільки ризик підхопити якийсь вірус у приміщенні набагато вищий, ніж на свіжому повітрі.
  3. Привчіть дитину мити руки, до того ж не тільки після туалету. І що частіше вона це робитиме, то більш імовірно, що малеча менше хворітиме.
  4. Загартовуйтеся, привчайте дитину до не дуже високої температури повітря удома, наприклад, удень вона не має перевищувати +21…+22 °С, а вночі – +17…+18 °С. Річ у тім, що за дуже високої температури повітря стає сухішим, що може призвести до пересихання слизової носоглотки, і як наслідок – знизити опірність до хвороб.
  5. Коли виходите на прогулянку, не вкутуйте малюка, бо він, активно рухаючись, тільки прітиме, що збільшує імовірність захворювання.
  6. Не допускайте, щоб у дитини були мокрі ноги.
  7. Привчіть малюка пити не звичайний чай, а спеціальні трав’яні відвари, або ж із малиновими або смородиновими гілочками.
  8. Коли вже так сталося, що ваш малюк застудився і в нього піднялася температура, не поспішайте її збивати, оскільки це відповідь організму на вірус.

Дайте йому самому перебороти інфекцію. Температуру потрібно збивати, тільки якщо вона сягає 38°С. Висока температура стимулює вироблення імунітету.

Профілактика респіраторних захворювань

Відразу ж по приїзду з моря необхідно зайнятися профілактикою найпопулярніших в дитячому саду респіраторних захворювань. Ніхто, природно, не відміняв загартування. Про нього написано багато, вивчайте і вибираєте метод, відповідний вашому малюкові. Наш метод простий – дитини не кутати! Водою холодною  не обливати, в ополонці малюка не купати. Просто старатися, щоб дитина не потіла. Влітку взагалі ходить голячком, взимку одягнений так, щоб не перегрівався. І ще, якщо можна віднести до гартування – цілорічна фруктова терапія: полуниця, малина, смородина вишня. Всі ці фрукти можна заморожувати – так вони практично не втрачають корисних складових і доступні взимку. І якщо обшпарити ту ж заморожену малину окропом (не варити!), отримаєте натуральний вітамінний компот. З тих, що привезли визнаю лише ківі (1 кг ківі замінює кількість вітаміну С, що міститься в 1 ящику лимонів), з нього і бананів роблю фруктові салати з йогуртом. До речі, якщо ви довіряєте полівітамінним комплексам (є регіони, де фрукти малодоступні), навесні і осінню влаштовуйте діткам тритижневі вітамінні курси (за порадою педіатра).

Ось, в принципі, і всі кроки по зміцненню імунітету до дитячого саду. Ще одна рада – коли приводите вранці дитину в садок, притисніть його (сердечко до сердечка) і постарайтеся передати йому своє тепло.

Материнська любов – кращий захист від всіх хвороб!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *