Словосполучення «гіперактивна дитина», що стало звичним, — зовсім не вирок. Слова «ненормальна», «некерована», «нестерпна», якими найчастіше нагороджують таких дітей у дитячому садку або в школі, — від нерозуміння причин гіперактивності й способів поведінки дорослих з такою дитиною.
Як виглядає гіперактивність?
- Дитині складно сконцентрувати увагу на якомусь занятті, грі; вона постійно відволікається;
- малюк імпульсивний, тому йому складно контролювати власні емоції;
- дитина постійно рухається, їй складно всидіти на місці;
- дитина активно береться за виконання завдання, але, на жаль, рідко може довести його до кінця; дитина часто губить речі; дитина мало спить, із труднощами засинає;
- дитина не дослухує дорослого, постійно перебиває;
- у дитини часто змінюється настрій;
- у дитини можуть виникати напади безпричинної агресії.
Звідки виникає гіперактивність?
Дотепер медики й психологи дискутують про причини виникнення синдрому гіперактивності. Учені з’ясували, що в гіперактивних дітей окремі ділянки головного мозку, що відповідають за самоконтроль і увагу, працюють неузгоджено.
Як зрозуміти, чи має дитина гіперактивність?
Спостереження й читання статей в Інтернеті — ще не привід ставити своїй дитині діагноз «гіперактивність». Це може зробити тільки фахівець. Тому якщо ви вважаєте, що ваш малюк, можливо, гіперактивний, зверніться до дитячого невролога за консультацією.
Як діяти батькам?
Терпіння — це головне слово для батьків гіперактивних дітей. Так, звісно, необхідно звернутися до фахівців. І в цьому випадку вашими помічниками є дитячий невролог і дитячий психолог. Разом ви зможете виробити правильну стратегію, що допоможе вам у вихованні.
Найголовніше в роботі з гіперактивними дітьми — це не вважати їх поведінку банальною неслухняністю. Таким малятам самим складно, адже їм неможливо сконцентруватися, нормально володіти своїми емоціями й спокійно посидіти на місці.
- Не ігноруйте поради невролога, який рекомендує спеціальний режим дня, зокрема процедури (гімнастику, масаж та ін.), що розслаблюють нервову систему.
- Забезпечте дитині спокійну обстановку вдома.
- Організуйте режим дня дитини так, щоб вона не перевтомлювалася ані розумово, ані фізично. Існує помилкова думка, що гіперактивних дітей потрібно навантажувати якнайбільше. Будь-які гіпернавантаження на такого малюка призведуть до погіршення ситуації.
- Не допускайте таких ситуацій, коли дитина може сильно перезбуджуватися. Нервові зриви не корисні нікому, а гіперактивним дітям — особливо.
- Ваша реакція на будь-яку дитячу поведінку повинна бути спокійною. Якщо ви кричатимете на гіперактивну дитину або каратимете її фізично, то спричините лише приступ відповідної агресії.
- Звертаючись до дитини, не вживайте занадто довгі речення. Фрази повинні бути чіткими й короткими, щоб малюк зміг їх запам’ятати й виконати завдання.
Перспективи
Перспективи в сьогоднішніх гіперактивних дітей не так уже похмурі, як може здатися на перший погляд. Це діти з добре розвиненим інтелектом. Вони дуже добре розуміються на математиці, а саме алгебрі. Проблеми є з геометрією, що потребує гарної просторової орієнтації, якої саме бракує гіперактивним дітям.
Таким малятам корисними є заняття спортом, особливо плаванням, бігом, футболом і волейболом.
Років до 12-13 синдром гіперактивності значно слабшає й взагалі минає. Однак батькам варто якнайбільше приділяти увагу своєму підліткові. Гіперактивні в дитинстві, підлітки дуже вразливі, піддаються впливу й ще певний час потребують контролю з боку дорослих.