Маленька дитина не завжди зразу оволодіває правильною вимовою, навіть при нормальному мовленнєвому розвитку. Багато звуків дитина вимовляє майже без зусиль: [м, н, т, п] і, звичайно, голосні звуки. Найважче даються шиплячі [ж, ш, ч], свистячі [с, з, ц], а також сонорні [р] і [л].

Неправильна вимова в дітей до трьох років є нормою. Але не пізніше п’яти-шести років дитина має оволодіти правильною вимовою всіх звуків рідної мови. Після цього віку будь-які порушення у вимові звуків вважаються дефектом звуковимови.

Наведемо тут дані, які допоможуть батькам слідкувати за своєчасною появою в мовленні дитини різних звуків. Наприклад, у віці 1—2 роки в мовленні дитини з’являються звуки А, О, Е, П, Б, М; у 2—3 роки — звуки І, И, У, Ф, В, Т, Д, Н, К, Г, Х, Й; у 3—5 років — звуки С, З, Ц, Ш, Ж, Ч, Щ; у 5—6 років — звуки Л, Р.

«Побутові» причини затримки мови

Назвемо першу так – “заспокійливий гаджет”. Безумовно, за той проміжок часу, поки в руках у малюка заповітний планшет або телефон, мама встигає зварити борщ, випрати і повісити білизну, нагодувати молодшого братика, тата і навіть вигуляти собаку … Але, як правило, у дитини, яка рано пізнала принади “комп’ютерної життя “, -не тільки проблеми з мовою, вона розкоординована, у неї яскраво виражені спалахи агресії, проблеми з харчуванням, засипанням, вона довго не може заспокоїтися при мінімальному роздратуванні.

Важливо розуміти, що мозок маленької людини розвивається в послідовності, яка передбачає якісні переходи від одного ступеня розвитку до іншого, де кожен попередній є основою подальших ступенів або стадій розвитку. Предметно-маніпулятивна діяльність – основна в період дитинства, за якою слідує предметна. Дитина в цей період розвивається за рахунок дослідження предметів з навколишнього його світу. І в цей період реальний кубик в руках малюка безпосередньо розвиває його. Він може взяти його в руку, в рот, лизнути, кинути на підлогу, постукати їм по іншому кубику і т.д. Але кубик на екрані планшета не володіє набором властивостей, необхідних малюкові, і, природно, не може стимулювати розвиток мозку, дати розуміння властивостей і якостей предметів. Адже властивості всіх віртуальних предметів однакові – плоский гладкий екран! І гордість, з якою батьки вихваляються один одному про те, як спритно їх малюк управляється з планшетом, – абсолютно хибний посил.

Тому правило номер один: до трьох років – ніяких гаджетів! Комп’ютерні ігри можна вводити в діяльність дитини тільки після того, як вона освоїла традиційні види дитячої діяльності – малювання, конструювання, сприйняття і твір історій. Коли малюк навчиться самостійно гратися в звичайні дитячі ігри – рольові, маніпулятивні, моторні, логічні.

Часто мовленнєвий розвиток, як не дивно, гальмує двомовне середовище. Величезна кількість сімей в сучасному світі складаються з людей різних мовних культур і є дво- або багатомовними. У дітей, що живуть в багатомовнії сім’ї, – своєрідні особливості в розвитку мови. Але нормальний розвиток двомовної мови буде формуватися за умови, якщо дитина буде постійно чути цю мову, і якщо у неї немає відставань у психічному розвитку.

Вважається, що багатомовні діти опановують вимовну частину мови повільніше і так само повільніше сприймають звукові поєднання в мові. Але, по-перше, багато залежить і від особливостей самих мов: близькі по граматичних конструкціях та вимові мови засвоюються простіше і швидше, ніж зовсім різні (втім, як і у дорослих). Чим сильніша різниця у вимові одного і того ж слова мовою матері і батька, тим складніше його засвоєння. Дитині потрібно засвоїти не лише словесну назву тих чи інших предметів, а й співвіднести їх на одній і на іншій мові між собою.

Дитина не говорить? Можливо, винна мама

І найдивовижнішим чином затримка мови проявляється у дітей, мами яких проявляють гіперопіку. Такі мами, будучи перфекціоністками, просто не дають можливості дитині заговорити. Вони вловлюють бажання малюка за рухом його руки, підкинутій брові або відхиленню куточків губ. І у такої дитини просто немає необхідності говорити! Її розуміють навіть не з півслова, а з півбукви!

Мова – це діяльність, яка має свою структуру. І на першому етапі важлива ПОТРЕБА говорити. А вона не виникне, якщо мама по першому жесту дитини буде давати їй необхідне і працювати “перекладачем” для решти світу. Ця ситуація вельми зручна для дитини, і сам малюк навряд чи захоче виключити цей комфорт, його потрібно виводити звідти на мовне спілкування саме батькам. Дитина повинна усвідомити, що мова їм необхідна, що без неї вона не отримає бажане.