Педикульоз – це паразитарне захворювання шкіри, переносний вошами. Воші – це маленькі комахи сірого або коричневого кольору з шістьма лапками. Воші є паразитами людини, живуть на волосистій частині голови і харчуються кров’ю. Тільки що вилупилася воша досягає в довжину близько 1 мм (розміром з шпилькову голівку), а доросле комаха – близько 3 мм (трохи менше сірникової голівки). Головна воша досягає зрілості протягом 6-14 днів, після чого самка стає здатна відкладати яйця.

Яйця вошей також відомі як «гниди» (деякі люди називають так і самих вошей). Вони мають жовтувато-білий колір, і їх можна сплутати з лупою. На відміну від лупи вони прикріплені до основи волосся, і їх важко видалити. Личинки вилуплюються з яєць через 7-10 днів, після чого біля коріння волосся залишаються порожні білі кокони. У середньому життєвий цикл головних вошей становить 21 день. В одній кладці самка може відкласти до 56 яєць.

Наскільки поширений педикульоз?

Педикульоз – це широко поширене захворювання. Приблизно у кожної п’ятої дитини хоч раз бувають воші.

Як визначити, що у дитини воші?

Найчастіше вошей складно виявити, так як вони добре маскуються в волоссі.

Вважається, що перша ознака вошивості – це свербіння шкіри голови, однак воно може з’явитися лише через три місяці, після того як у дитини з’явилися воші. Інші ознаки педикульозу це:

  • порожні кокони, прикріплені до волосся на деякій відстані від кореня
  • висип на задній поверхні шиї, викликана продуктами життєдіяльності вошей

 

Можна спробувати вичесати вошей густим гребінцем над листком білого паперу. Це не найефективніший спосіб – комахи можуть просто напросто втекти з розчісуємо зони. Єдиний спосіб переконатися в тому, що у дитини немає вошей – це ретельно прочесати мокре волосся гребінцем з дрібними частими зубцями (прочитайте про вичісування вошей нижче).

Використовувати інсектициди рекомендується тільки в тому випадку, якщо ви виявите у дитини живих вошей.

Як дитина може заразитися педикульозом?

Воші не вміють стрибати, літати або пересуватися по воді. Вони переповзають від однієї людини до іншої при тісному контакті голова до голови. Саме тому вони так часто бувають у дітей від 4 до 11 років. У цьому віці діти, які відвідують дитячий садок або школу, зазвичай грають поруч один з одним. До групи ризику також входять батьки, брати і сестри дітей цієї вікової групи, а також шкільні вчителі і вихователі дитячих садів.

Існує помилкова думка, що педикульоз частіше бувають у людей з довгим волоссям або у людей, які миють волосся рідко. Насправді, воші не віддають переваги тому чи іншому типу волосся, а також волоссю певної довжини або ступеня доглянутості. Крім того, прийнято думати, що головні воші передаються через одяг, постільну білизна, рушники, головні убори, тому, всі ці предмети підлягають обов’язковому пранню та знезараженню.

Як позбутися вошей?

На жаль, це не так вже просто. Головні воші виробили стійкість до деяких інсектицидів, створеним спеціально для боротьби з ними, тому немає гарантії, що одноразове застосування антипедикульозного шампуню назавжди позбавить вас від цих паразитів.

Для усунення педикульозу можна, по-перше, використовувати спеціальні хімічні препарати, що знищують живих вошей, і вичісувати волосся після миття всім членам родини. Також необхідно, щоб батьки близьких друзів вашої дитини перевірили своїх дітей на наявність вошей і, якщо необхідно, провели лікування. По-друге, можна позбутися вошей шляхом регулярного вичісування свіжовимите волосся (Читайте про вичісування вошейнижче).

Лікування хімічними препаратами

Малатіон (препарати на його основі – Педілін – продається в аптеці без рецепта).

Фенотрін (препарат Паразідоз – продається в аптеці без рецепта) і перметрин (Ніттифор – також не вимагають рецепту).

При лікуванні інсектицидами препарат необхідно наносити двічі, зробивши тижневу перерву між застосуваннями. Час, протягом якого необхідно тримати препарат на волоссі, варіюється від 10 хвилин до 12 годин. Потім його потрібно змити і розчесати вологе волосся гребенем, щоб видалити мертвих вошей.

При такому лікуванні гинуть всі личинки і дорослі воші (якщо у них тільки не виробилася опірність до препарату). Однак не всі яйця можуть бути знищені. Тому через тиждень лікування необхідно повторити, щоб позбутися паразитів.

Між застосуваннями може відбутися повторне зараження, тому необхідно продовжувати вичісувати волосся дитини після миття голови.

Вичісування вошей

Це досить-таки простий спосіб позбавлення від вошей. Після миття голови треба ретельно вичесати вологе волосся густим гребінцем. Якщо повторити цю процедуру чотири рази протягом 14 днів, то буде порушено життєвий цикл вошей, і дитина від них позбудеться.

На початку процедури помийте дитині голову звичайним шампунем, злегка просушіть волосся рушником і рясно нанесіть кондиціонер.

Розчешіть волосся гребінцем з великими рідкими зубцями, а потім густим гребінцем ретельно прочешіть волосся від коренів до кінчиків. Під впливом вологи і кондиціонера воші стануть малорухомими і будуть застрягати між зубцями гребеня. Періодично витирайте гребінь серветкою або промивайте під краном.

Обробіть таким чином всю голову, після чого ретельно просушіть волосся рушником, розчешіть великим гребінцем і знову густим гребінцем для видалення вошей, які залишились.

Таку процедуру мають пройти всі члени сім’ї чотири рази з триденними інтервалами, тобто на перший, п’ятий, дев’ятий та тринадцятий день. Завдяки цьому ви позбудетеся від молодих личинок до того, як вони зможуть відкласти яйця. На сімнадцятий день волосся вашої дитини будуть абсолютно чистими.

Воші, знайдені у дитини між процедурами, у розмірі повинні бути від 1 до 2,5 мм (так звана німфа – вже не личинка, але ще не дорослий паразит). Якщо ви виявите дорослого паразита довжиною в 3 мм, це буде означати, що дитина знову підхопила вошей, і процедуру вичісування треба буде повторити ще тричі.

                                Інші способи лікування

Рослинні засоби лікування. Шампуні і лосьйони, що містять ефірні масла, такі як масло чайного дерева і розмарину, також можуть застосовуватися для позбавлення від вошей, однак їх ефективність не доведена. Пам’ятайте також про те, що ефірні олії мають дуже сильний ефект, і їх не можна використовувати дуже часто через можливе подразнення шкіри голови.

Електричні гребінці. Для позбавлення від вошей можна використовувати спеціальні електрозчісувачі на батарейках, які вбивають комах розрядом електричного струму. Зазвичай такі гребінці коштують досить дорого. До того ж їх можна використовувати тільки на сухому волоссі, що дає вошам можливість перебратися в безпечне місце.

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *