Весняна алергія
Хто буде сперечатися з тим, що весна – це саме прекрасна пора року? Навесні, коли замети зникають, і з’являються довгоочікувані острівці відтанув землі, перша трава, а потім нирки, квіти і листочки, почуття радості і новизни переповнює кожної людини.
Однак в останні роки, на жаль, з’являється все більше людей, яким весна не приносить радості, а навпаки, суцільні неприємності й муки. Для таких людей наступила весна перш за все означає, що їм доведеться довгий час ходити із закладеним носом, червоними, сльозяться і опухлими очима, постійно чхати, носити з собою пачки серветок і носових хусток. Всі ці проблеми пов’язані з вельми неприємним, але дуже поширеним у наш час захворювання – сезонної, чи весняною алергією.
Причини весняної алергії
Що є причиною весняної алергії? Основна причина – пилок дерев, чагарників і трав. Пилок потрапляє в ніс, і імунна система сприймає її як чужорідна речовина. А якщо речовина чужорідне – значить, треба виробляти проти нього антитіла, що і відбувається – так само, як у випадку з вірусами, бактеріями та іншими мікробами.
У крові при цьому починає вироблятися особливу хімічну речовину – гістамін, що викликає основні симптоми алергії: нежить, закладеність носа, кашель, чхання, сльозотеча, темні кола під очима і ін..
Пилок розноситься по повітрю на багато кілометрів, і всі люди, сприйнятливі до неї, страждають від алергії. Тому, чим більше квітучих трав, дерев і чагарників – тим гірше відчувають себе алергіки.
Такі поширені в середній смузі дерева, як осика, ясен, вільха, бук, тополя, в’яз, клен, дуб, верба та багато інших стають причиною алергії найчастіше. Чагарників, квітів і трав ще більше, а в теплі і сухі вітряні дні пилок, активно поширюючись по повітрю, робить життя алергіків просто нестерпним.
У дощові дні ще можна жити, тому що більша частина пилку змивається, а повітря очищається, але гарна погода часто стає справжніми тортурами. Ті ж самі алергени можуть викликати бронхіальну астму – захворювання, що характеризується звуженням дихальних шляхів, утрудненням дихання, хрипами і кашлем; кропив’янку, загострення алергічного дерматиту або набряк Квінке.
Видів алергенний пилку дуже багато – більше 100, тому потрібно обов’язково звернутися до фахівця, щоб він міг діагностувати той чи інший вид алергії і призначити відповідне лікування.
Лікарі можуть призначити препаратів, що відпускаються в аптеках за рецептом і без рецепта. Безрецептурні препарати бувають досить ефективні, наприклад, антигістамінні, протинабрякові або їх комбінації. Це можуть бути таблетки, які знижують рівень гістаміну в крові; краплі; спреї, що знімають набряк; очні краплі, позбавляють від роздратування. Багато хто з цих ліків можна купити без рецепта, проте цього робити не слід: обов’язково проконсультуйтеся з лікарем – він підбере той препарат, який підходить саме вам.
Лікар може призначити і інші медикаменти, більш складні – наприклад, алергічні ін’єкції, що знімають симптоми алергії на кілька років. Такі препарати підходять не всім, тому їх має підбирати тільки лікар.
Методи боротьби з весняною алергією
Зменшити симптоми алергії та знизити ризик її загострення можна з допомогою деяких нескладних методів, пов’язаних з нашим побутом і способом життя.
Є радикальні методи, наприклад, виїхати в інший регіон чи країну, до тих пір, поки «ваш» алергія не відцвіте – мається на увазі, що ви його знаєте. Проте такий метод навряд чи підійде більшості з нас, і тому можна спробувати ще один спосіб: правда, він допомагає тільки всередині приміщення.
Затягніть вікна марлею і частіше змочуйте її водою, зволожуйте штори та занавіски, поставте в квартирі широкі посудини з водою, використовуйте очисник повітря із зволожувачем. Звичайно, так можна добитися того, що в квартирі підвищиться вологість, а це загрожує вже іншими проблемами, але врешті-решт, це тимчасові заходи.
Повертаючись додому з вулиці, приймайте душ і обов’язково промивайте волосся – адже пилок може бути непомітною. Якщо ви гуляєте з домашніми тваринами, то їх теж доведеться купати. До речі, краще гуляти після дощу або навіть під час нього, коли більша частина пилку прибита до землі. І перестаньте сушити білизну на балконі, поки не скінчиться період цвітіння – адже пилок осідає і на ньому.
Не забувайте про свій імунітет, і про те, де він зосереджений – у нашому кишечнику. Якщо в кишечнику мало мікрофлори, наш організм слабшає, і ми стаємо сприйнятливі до багатьох інфекцій і захворювань. Алергени в цей час стають особливо небезпечні, тому що постарайтеся привести в норму баланс мікрофлори в кишечнику, поки не почався період цвітіння рослин. Використовуйте натуральні препарати, що містять комплекси біфідобактерій – можна навіть запивати їх «живими» йогуртами.