Як обрати дитячий садок?

 

Підшукуючи та обираючи дитячий садок для своєї дитини, бать­ки діють по-різному. Хтось обирає заклад через Інтернет. Хтось діє традиційним і надійним способом: отримує інформацію від знайомих та сусідів. Хтось обирає найближчий дитячий садок, мотивуючи тим, що дитину не доведеться вранці «ще кудись везти, а отже, менше буде стомлюватись, довше поспить, та й ми — батьки, менше будемо дра­туватись та нервувати», тож має рацію.

Кожний із способів має право на існування, але шукати «свій» дитя­чий садок розпочніть не пізніше ніж за рік до майбутнього вступу.

Бо вибір дитячого садка разом з підготовкою малюка і вас самих, шановні батьки, до вступу — справа тонка і поспіху не любить.

Отже, ви маєте кілька адрес дитячих садків і готові йти у «розвідку». Тоді кілька порад:

Прийдіть до дитячого садка в період ранкової прогулянки — десь з 10.00 до 12.00 год. У цей час діти менше звертають увагу на нових до­рослих, а ви, не змінюючи звичної ситуації, отримаєте інформацію про ставлення вихователів до дітей, до своєї роботи, про їх відповідальність, ви побачите, чим зайняті діти, у що вони граються, яка участь педагогів у цих справах (чи вони теж «гуляють»), у який спосіб вони спілкуються з малятами тощо; побачите територію дитячого садка, а відповідно, зможете оцінити її охайність, естетичність та ефективність використання.

Обов’язково поспілкуйтеся з завідувачем дитячого садка. По­просіть її показати вам його. Пройдіть по коридорах, розгляньте вистав­ки дитячих робіт, зверніть увагу на інформаційні стенди для батьків, їх змістовне наповнення. Зверніть увагу на іграшки, їх розмаїття, доступність для дітей, відповідність вікові, чи цікаві вони дітям або відіграють лише представницько-презентаційну роль. Зайдіть у групу (можливо, навіть не лише в ту, яка відповідає за віком вашому малю­кові), зазирніть у спальні, роздягальні, туалетні кімнати. Завітавши до групи, поспостерігайте за дітьми, це допоможе вам з’ясувати, що їм дозволяють робити в групі, як реагує на пустощі і неслухняність вихователька, чи дозволяють дітям вільно рухатись або ж стримують кожний їх крок, змушуючи смирно сидіти на стільчиках. Розгляньте і розпитайте про все, що вас зацікавило.

Розпитайте завідувача про вихователів та інших спеціалістів, які працюють у дитячому садку. Ознайомтеся з режимом дня, його збалансованість.

До вибору  дитячого садка варто поставитися дуже серйозно. А тому основне правило, яким ви маєте керуватися у пошуках хорошого дитячого садка, таке: шукаємо не стільки садок, скільки вихователя. Саме на особистісні та професійні якості педагогів батькам слід робити ставку. Бо від першого вихователя залежить характер перебування малюка в дитячому садку впродовж кількох наступних років.

Коли краще віддати дитину у дитячий садок?

Питання про найкращі вікові рамки введення малюка в дитячий садок є складним, бо немає однозначного і остаточного вирішення. У якому віці краще віддавати малюка до дитячого садка — у різних фахівців різні думки з цього приводу.

Одні автори вважають, що до 2-х років взагалі не можна цього ро­бити. Інші — вести в ясла краще 1,5-річного малюка, бо дитина після 2-х років вельми прив’язана до матері.

Деякі фахівці вважають оптимальним період від 2,5-ти до 3-х років.

Побутує думка, що найлегше до садка звикають діти після чотирьох років. Мовляв, вони вже дорослі та інтерес до однолітків є сформова­ним. Все це правильно, проте не так просто.

Дитина, яка прийшла вперше до садка після 4-х років, переживає стрес не менший ніж 1,5—2-річний малюк. Змінилися лише моменти, що посилюють дитячі пере­живання в адаптаційний період. Чотирирічний дошкільник незрівнянно самостійніший, ніж дворіч­ний новачок — самостійно одягається і роздягається, їсть, уміє підтри­мувати особисту гігієну, добре розмовляє, допомагає накривати стіл, застеляє ліжко, використовує іграшки тощо.

Проте усталене життя у домашньому ритмі (або ж його брак), звичний побут, вимоги і правила сформували певні поведінкові реакції малюка, але відтепер він має їх змінити відповідно до нових умов жит­тєдіяльності. Отже, доводиться змінювати сформований і закріплений стереотип і призвичаюватись до нової ситуації, а це нелегко. До того ж «самостійність» теж болюче питання саме для дорослого новачка. За нових обставин він може розгубитися, задивитися, чогось не почути тощо і не встигнути одягтися або поїсти — себто стати «невмійком». А це вже питання дитячої самооцінки, її впевненості і гідності.

Зрозуміло, що сім’я сама обиратиме і дитячий садок, і зручний мо­мент, коли саме відвести дитину в дошкільний заклад. Проте є кілька правил щодо того, коли малюка не можна віддавати до дитсадка або краще з цим почекати. Отже, якщо:

  1. У сім’ї з’явилося немовля, якому тепер потрібно більше уваги і у мами тепер обмаль часу на його старшого брата чи сестру. Якщо за таких обставин відвести дитину до дитячого садка, вона відчуватиме себе непотрібною, вирішить, що її намагаються позбутися через те, що тепер любитимуть не її, а нового маленького члена сім’ї.

Малюка можна віддавати в садок не раніше як за півроку після народження немовляти, коли старша дитина звикне до нього і буде впевнена, що батька її не розлюбили.

  1. Батьки розлучаються. В тому, що тато йде з дому назавжди, — малюк вбачає свою провину: «Я погано себе поводив, не слухався, от тато мене і розлюбив». Для нього це трагедія. А якщо і мама ще від­дає його чужим тьотям у чужий дім, який має назву «дитячий садок», то для малюка це означатиме, що мама вирішила покинути малюка. Цей стрес дитина буде переживати так сильно, що це може позначитися на її здоров’ї. Під час і одразу після розлучення мама має оточити дитину значно більшою увагою і ласкою, ніж це було раніше, а тато якомога частіше відвідувати малюка, запевняючи його в тому, що любить його як і раніше, просто ночувати буде в іншому місці. Як тільки дитина заспокоїться і звикне до такої ситуації, а відбудеться це не раніше як за 3—5 місяців, можна вирішити питання з дитячим садком.
  2. Сім’я нещодавно переїхала (менше як 1—1,5 місяця). Масштаб зміни не дуже суттєвий: змінили ви лише квартиру чи місто. Дитина має прийняти ці зміни і адаптуватися до нових стін, нових меблів, нових людей, що поруч, — сусідів, дітей на ігровому майданчику, можливо примиритися, що бабуся тепер далеко і щодня з нею не побачишся тощо. Таке призвичаєння відбувається легше, оскільки мама і тато поруч, разом з малюком, але накладати ці дві події: переїзд і вступ до дитячого садка не варто, саме з погляду на збереження здоров’я дитини .

Як підготувати малюка до вступу в дитячий садок

Вашому малюку від 2-х до 3-х років. Він підріс і ви вирішили, що вже може ходити в дитячий садок і треба з’ясувати, в який саме. Але яким би чудовим не був той дитячий садок, який ви обрали, — для вашої дитини це світ чужих людей. Певні моменти адаптації дитини до дошкільного закладу можна пом’якшити або взагалі зняти, якщо зважи­ти всі особливості нової ситуації. Тоді вступ у дитсадок відбудеться для малюка без стресу. Тому варто потурбуватися про те, щоб підготувати малюка до вступу в новий світ. Витрачений на це час повернеться до вас впевненістю малюка в новій ситуації, збереженням його здоров’ям і ваших нервів.

Отже, як підготувати доньку чи сина до вступу в дитячий садок?

Насамперед підготувати треба себе, шановні батьки! По-перше — до того, що призвичаєння малюка до умов дитячого садка — складний і досить тривалий процес. І підганяти його та поспішати самим аж ніяк не варто. І якщо вас чекають на роботі, то почати привчати дитину до дитячого садка потрібно за 4—6 місяців до виходу на роботу. По-друге, ви не маєте жодним подихом чи поглядом, годі говорити вже про слово чи інтонацію, закласти сумніви в дитячу душу про те, що в дитячому садку їй буде добре. Ви маєте усвідомлювати, що ваші слова, дії і прерогативи у вихованні малюка обумовлюють, наскільки легко або важко зможе ввійти донька чи син у нові умови життя – умови дитячого садка.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *