Як вчасно виявити суїцидальну поведінку близької людини?
Зверніть увагу на прояви суїцидальної поведінки, чи немає їх у ваших близьких:
- Відкрите висловлення бажання накласти на себе руки (друзям, родичам, знайомим, близьким).
- Натяки на скоєння суїциду (прилюдна демонстрація петлі із ременя, мотузки, леза, імітація самогубства).
- Активна попередня підготовка, пошук засобів створення відповідних умов (накопичення отруйних та лікарських препаратів).
- Вислови «Мені все набридло!», «Навіщо мені жити?», «Який сенс у тому, що я живу?» «Я відчуваю, що скоро помру!»
- Підвищений інтерес до питань смерті, загробного життя, похоронних ритуалів.
- Раптове настання спокою, смиренність після стресу, приготування до чогось, що людина відмовляється пояснювати.
- Тривалий час внутрішньої зосередженості, раніше не характерний для людини, відсутність бажання спілкуватись з друзями, родичами, вести активний спосіб життя, для дитини – гратися.
Кілька кроків, завдяки яким ви можете запобігти небезпеці:
- Зосередьте увагу на почуттях близької людини, дозвольте їй розповісти про свої проблеми, якими смішними вони б вам не здавались.
- Дитина має почуватися з вами на рівних, як з другом/подругою. Це дозволить встановити довірчі, чесні стосунки.
- Сприймайте дитину як самостійну дорослу особистість із власним світоглядом, цінностями, переконаннями, бажаннями, вимогами.
- Намагайтесь побачити кризову ситуацію очима своєї рідної людини, ставайте на її бік, а не на бік інших людей, які можуть завдати їй болю.
- Обіймайте, невербальна комунікація іноді є більш дієвою за слова підтримки.
- Якщо дитина або доросла людина відхиляє вашу допомогу, вам слід пам’ятати, що вона водночас і прагне, і не хоче її. Тому для досягнення позитивного результату необхідні м’якість та наполегливість, терпіння та максимальний прояв співчуття.
Профілактика суїцидів
Зменшенню кількості самогубств серед підлітків може сприяти профілактична робота, спрямована на раннє виявлення проблем у сім’ї та оточенні підлітка. До профілактичної роботи повинні бути підключені структури охорони здоров’я, освіти, соціального захисту.
Як свідчить досвід країн, що досягли помітних успіхів у скороченні рівня підліткових самогубств, система профілактичної роботи має будуватися в двох напрямках – загальна і приватна профілактика,оскільки під самогубством розуміється як індивідуальний вчинок особистості, так і соціально-психологічне явище. Загальна профілактика допомагає людині на стадії розвитку суїцидальної тенденції, приватна – на зворотній стадії фази зовнішньої суїцидальної поведінки.
Багаторівневість факторів ризику і захисних факторів визначає необхідність комплексної профілактики самогубств, включення до неї медичного аспекту, культурно-освітнього аспекту, і обов’язково – розрішення ряду соціальних проблем.
Встановлено, що жоден з факторів ризику не може бути достатньою причиною самогубства без комбінації з іншими факторами. Потрібна всебічна підтримка людини з вантажем накопичених проблем, а не корекція тільки одного симптому або проблемної поведінки.
Основний упор в запобіганні суїциду повинен бути зроблений на профілактиці криз у сім’ї, наданні своєчасної соціальної, психологічної та іншої підтримки особливо уразливим підліткам та їх сім’ям. Профілактика вживання алкоголю та інших психоактивних речовин також є важливим компонентом роботи щодо запобігання самогубств.