«Дитина почала часто ходити в туалет. Може бігати «по маленькому» кожні 20—30 хв, хоча дитину ніби нічого не турбує. Лікарю, що це?», — часто на прийомі чую таке запитання від батьків. Особливо це стосується дітей, які починають ходити до дитсадка. І мене як лікаря дивує, що описана вище проблема — доволі поширена, але досі мало хто з батьків знає про денну полакіурію. Що ж, давайте розбиратися.
Що це таке
Є два важливі терміни — поліурія та полакіурія. Поліурія — це збільшення об’єму сечі. Тобто дитина ходить у туалет часто, сечовипускання відбувається великим об’ємом. Полакіурія — збільшення лише частоти сечовипускань. Тобто дитина бігає у туалет часто й потроху.
Денна полакіурія — це збільшення частоти сечовипускань протягом дня.
Які маркери уваги для батьків
За денної полакіурії всі аналізи дитини — у нормі. Дитину нічого не турбує, сечовипускання відбувається без болі. Сеча — не мутна, без крові. Також за денної полакіурії нічні симптоми — відсутні. Тобто частого сечовипускання чи ознак енурезу немає.

Чому виникає
Фахівці достеменно не вивчили причин появи денної полакіурії. Цей стан пояснюють психоемоційною реакцією внаслідок емоційного переживання й перезбудження. Часто початок симптомів денної полакіурії можемо пов’язати з якимись подіями в сім’ї, зокрема появою братика\сестрички, початком відвідування гуртків чи дитсадка, сварками в сім’ї тощо. В умовах воєнного часу зросла кількість звертань від батьків із скаргами на денну полакіурію в дітей. Інколи дитині, що страждає на денну полакіурію, може знадобитися допомога дитячого психолога.

Які захворювання може приховувати
Збільшення кількості сечовипускань — тривожний симптом, адже може свідчити про порушення в організмі дитини:
- запалення в сечостатевій системі — уретрит, цистит;
- початок розвитку сечокам’яної хвороби;
- ендокринні порушення — цукровий та нецукровий діабети;
- неврологічні порушення;
- інші рідкісні захворювання.
Закономірно, що батьки починають хвилюватися та звертаються до лікаря. На щастя, денна полакіурія — стан, який не загрожує здоров’ю дитини й минає самостійно.
Як батькам допомогти дитині
Проаналізуйте, що могло спровокувати денну полакіурію. Усуньте чинники, які б могли вплинути на її появу.
Зменште психоемоційне навантаження дитини. Дотримуйте щоденного режиму харчування та відпочинку.
Практикуйте «туалетний тренінг» — навчайте дитину утримувати сечу. Пропонуйте дитині потерпіти кілька хвилин, перш ніж бігти в туалет. Поступово збільшуйте цей час. Не тисніть на дитину, не сваріть її. Запитуйте: «Ти дуже хочеш у туалет? Чи можеш кілька хвилин потерпіти, доки дійдемо додому / доїмо / дограємося / додивимося мультфільм?
Створюйте приязну атмосферу в сім’ї. Намагайтеся не закцентувати увагу дитини на денній полакіурії. Не шукайте різні захворювання й не зациклюйте дитину на цій проблемі.
Звертайтеся до психолога, якщо помітили порушення психологічного стану дитини: надмірну тривожність, панічні атаки, ознаки депресії.

Закликаю батьків не ставити дитині діагноз самостійно, адже симптоми денної полакіурії можуть приховувати серйозне захворювання. Обов’язково зверніться до лікаря. Здоров’я вам та вашим дітям!
Джерело: https://emeddnz.expertus.com.ua/10005574