Яким чином наркотичні речовини діють на організм людини?

СП’ЯНІННЯ ПІСЛЯ ВЖИВАННЯ КАНАБIНОЇДIВ  (марихуана, гашиш) – гашишне сп’яніння

Через 5-15 хв. після куріння виникає відчуття піднесеного настрою та припливу сил, сильний голод i спрага. Психічний стан під час сп’яніння коливається від невмотивованої веселості, сміху, розкутостi до тривоги, страху, агресивності. Зіниці у стані сп’яніння розширені, блищать, шкіра бліда, сухі губи. Можуть виникати галюцинації. Закінчується сп’яніння важким сном, слабкістю, апатією.

У перервах між прийманнями цих наркотичних засобів на перших етапах ніяких суттєвих змін у поведінці людини не відзначається. Через кілька місяців (1-2) після регулярного (щоденного) вживання канабiноїдiв можуть виникнути такі ознаки: псується або безпідставно змінюється настрій, безсилля змінюється дратівливістю, агресивністю, порушується сон (сонливість вдень), з’являються головний біль, озноб, пітливість шкіри, тремор, підвищується артеріальний тиск.

СП’ЯНІННЯ, ВИКЛИКАНЕ ВЖИВАННЯМ ОПIОЇДIВ (екстракт з макової соломки, героїн, «ширка»)

Після приймання наркотику виникає ейфорія (підвищення настрою), приємне почуття комфорту та розслаблення, зіниці різко звужені, обличчя та шия червоніють, з’являється свербіння шкіри, переважно обличчя. Під час сп’яніння людина малорухлива, шукає усамітнення та спокою.

За необхідності люди можуть легко приховати всі ознаки такого сп’яніння, окрім різко звужених зіниць.

Під час виходу зі стану опійного сп’яніння зіниці розширені, можуть виникнути нудота, блювота, біль у різних частинах тіла, підвищення температури тіла, зростання частоти серцевих скорочень, коливання артеріального тиску, безсоння, виділення з носа. Психічний стан характеризується дратівливістю, нестійкістю настрою.

Залежність від опiоїдiв виникає дуже швидко, особливо при внутрішньовенному шляху введення. У зв’язку зі швидким виникненням залежності людина часто намагається усамітнитися, штучно провокуючи конфліктні ситуації, щоб скористатися ними i піти з дому.

СП’ЯНІННЯ, ВИКЛИКАНЕ ВЖИВАННЯМ ПСИХОСТИМУЛЯТОРІВ (амфетамiнiв, екстазі, первентин, ефедрон)

При цьому виді сп’яніння підвищується фізична активність, виникають ейфорія, відчуття «невагомості», увага швидко відволікається, посилюється статевий потяг, зникає бажання спати, розширюються зіниці, з’являється м’язовий тремор, обличчя бліде, артеріальний тиск підвищений.

Вихід з амфетамiнового сп’янiння супроводжується безсиллям, болем у різних частинах тіла, тривалим важким сном, підвищеним апетитом, тахікардією, похмурим настроєм зі злостивістю та агресивністю. У перервах між вживанням наркотиків цієї групи поведінка людини схожа на поведінку під час вживання опiоїдiв.

АМФЕТАМIІНИ

В 60-ті роки ці препарати нерідко призначали для лікування депресії або поганого апетиту. В наш час можуть незаконно продати їх у вигляді пігулок або порошку для вдихання через ніс. Іноді можуть запропонувати ввести їх у розчині через шприц. Амфетаміни збуджують тіло, даючи почуття енергії і самовпевненості. Однак переважаючими емоціями є тривога та дратівливість. Високі дози амфетамінів можуть викликати приступи панічного страху, і для повного відновлення після дії цих речовин буде потрібно декілька днів. Амфетамінів ніколи не буває «достатньо». Для підтримки ефекту регулярні споживачі мають вживати зростаючі дози амфетамінів. Кожен раз, коли вони припиняють прийом препаратів, то почувають депресію та сильний голод. Водночас зменшується здатність організму боротися з хворобами, що може призвести до серйозних наслідків для здоров’я. Залежність від амфетамінів виникає так само, як і від будь-яких інших наркотиків.

КОКАЇН

Кокаїн, часто відомий як «кока», є потужним стимулятором, що має властивості, подібні до амфетамінів. Це білий порошок, який виробляють з листя коки (вічнозелений кущ, заввишки 2-2,5 м), росте в американських горах Андах. Внаслідок високої ціни, його зазвичай вважали наркотиком для багатих, але часи змінюються. Крек – це кокаїн, оброблений хімічними речовинами, і змінений таким чином, щоб його можна було вдихати.

Крек дешевший, ніж кокаїн, але більш небезпечний. Первинне почуття піднесеності при його прийомі змінюється неприємними ефектами, які обумовлюють повторне вживання і можливу залежність. Він викликає почуття психічної піднесеності та поліпшення стану, ігнорування болю, а також ілюзію фізичної та психічної могутності. Іноді, однак, ці почуття прокладають шлях тривозі, панічному страху. Ці ефекти швидко досягають піку і швидко згасають. Після цього для досягнення тих же почуттів кокаїн треба приймати вже частіше, і це може призвести до залежності від нього. Після значного періоду вживання кокаїну почуття щастя, яке він викликає, замінюють розбитість, сонливість та втрата ваги. Вдихання кокаїну може пошкодити слизові оболонки носа, що є досить болісним. Іноді його вводять через шприц у вигляді розчину (можливо, у суміші з героїном), однак, найчастіше вдихають крізь трубочку через ніс (при цьому він швидко всмоктується і потрапляє в кров).

ЕКСТАЗI

Екстазі, яке часто відоме як «Е», або МДМА, ХТС, «Адам», входять до складу пігулок або різних барвистих капсул; інколи його продають у вигляді порошку або рідини. Екстазі можуть запропонувати під багатьма назвами. Він може зробити людей дуже приязними один до одного, або дати почуття надлишку енергії. Після того, як цей ефект сплине, самопочуття, навпаки, стає мерзенним. Екстазі погіршує координацію рухів, внаслідок чого робить небезпечним керування транспортом. Якщо екстазі приймати в теплому приміщенні, наприклад на «рейв»-вечірці, то можна отримати інфаркт. Є фактом, що екстазі викликало низку смертей. Досліди показали також, що ця речовина може пошкодити клітини мозку, а вживання її протягом значного часу може призвести до пошкодження печінки. Прийом екстазі у великих дозах може викликати важкі психічні розлади, почуття тривоги або розчарованості, навіть марення і параною. Регулярні споживачі екстазі погано засинають. Деякі жінки скаржаться на те, що після прийому препарату гірше і важче переносять менструації. І особливо небезпечним екстазі є для тих, хто страждає від епілептичних нападів або має будь-які серцеві хвороби. Те, що продається як екстазі, часто містить не тільки МДМА, але й кофеїн, ефедрин, ЛСД та інші токсичні речовини чи наркотики.

ЛСД

ЛСД (часто відоме як «кислота») ― це штучна, синтетична речовина; нею просочують пористий папір, який потім смокчуть. Такі папірці часто забарвлені . Дія наркотику розпочинається приблизно через годину після прийому і проходить приблизно через 12 годин, що залежить від вжитої дози. ЛСД впливає на настрій людини, яка забуває, де вона і з ким, а також не в змозі контролювати спожиту дозу. Ефекти часто включають в себе ілюзію «відокремлення» від власного тіла. Такі «мандри» можуть призвести до депресії, сонливості, страху. Вірогідність небезпечних ефектів підвищується у випадку тривоги, перебування в незнайомому оточенні. Часто вироби, що продають під виглядом ЛСД, взагалі його не містять. Будь-яка людина, що «мандрує» під впливом ЛСД і водночас керує автомобілем, загрожує як собі, так і оточуючим.

«П’ЯНI» ГРИБИ

Існує декілька видів диких грибів, що відносяться до сімейства Psilotsibum («магічні гриби» або «те грибочки»). Гриби схожі на коричневі поганки, шляпка має фіолетовий відтінок. Вони можуть викликати марення або видіння. Деякі з грибів містять, наприклад, галюциногени. Законом не забороняється збирати такі гриби і їсти їх сирими. Однак, якщо висушити їх або приготувати якийсь інший препарат на їх основі, то можна порушити діюче законодавство. Розрізнити «п’яні» та деякі отруйні гриби зовсім нелегко. Одурманення «п’яними» грибами нагадує «мандри» під впливом ЛСД. Різниця в тому, що у випадку грибів сп’яніння приходить швидше і менше триває. Окрім почуття одурманення, ці гриби можуть також викликати нудоту та біль у шлунку. Найбільша небезпека в тому, що деякі з цих грибів дуже токсичні і можуть смертельно отруїти людину.

КАНАБIС

Канабіс отримують з рослини, відомої (на латині) як «Канабіс сатіва». З канабісу виробляють марихуану, гашиш та гашишне масло. Гашиш ― це смола цієї рослини, яку висушено в невеличкі блоки. Трав’яний канабіс (або марихуана) отримують з верхівок квітки жіночої рослини коноплі. Його, головним чином, змішують з тютюном, згортають у цигарки та палять. Канабіс діє дуже швидко. Якщо його приймають водночас з їжею, то важко зрозуміти, скільки саме його потрапило в тіло. Якщо водночас вживається алкоголь, це може призвести до стресового стану. Канабіс дає людям почуття розслабленості і робить їх більш балакучими. Він може також завадити виконанню складних завдань, тому, наприклад, керувати автомобілем після вживання канабісу небезпечно. Необізнані люди, що отримують велику дозу канабісу на тлі тривоги або депресії, іноді відчувають сильний страх і паніку. Подібно до тютюну, часте паління канабісу може викликати бронхіт та інші розлади дихання. Може також виникнути рак легенів. Канабіс не викликає фізичної залежності, однак споживачі використовують його для зняття «соціального тиску та напруги». Канабiс негативно впливає на клітини мозку, так само як, наприклад, й опiати.

РОЗЧИННИКИ

Розчинники містяться в таких виробах, як клей, пальне, фарби, аерозолі тощо. При вдиханні парів розчинників розвивається ефект, подібний до дії алкоголю. Деякі люди підсилюють цей ефект, вприскуючи речовини з розчинниками в поліетиленовий мішок, який натягують на голову. Ефект близький до алкогольного сп’яніння (в тому числі буває i похмілля). Пари всмоктуються через легені і швидко потрапляють у мозок. Повторне вдихання парів може призвести до втрати самоконтролю. Такий вид наркотичної залежності називається «токсикоманія». Більше того, деякі люди нюхають до повного запаморочення, і можуть загинути внаслідок задухи від власного блювотиння. Вдихання високих концентрацій розчинників практично завжди викликає важке пошкодження мозку. Регулярне вживання таких речовин обумовлює пошкодження нирок та печінки. Багато людей загинуло вже при перших спробах зловживання розчинниками, оскільки вони вдували аерозолі прямо до рота, і при цьому заморожували власні дихальні ходи.

БАРБIТУРАТИ

Барбітурати ― заспокоюючі засоби ― використовуються в медицині для заспокоєння людей (як седатики) та як снодійні засоби. Більшість з них випускається у вигляді порошку або барвистих капсул. Споживачі ковтають їх, іноді разом із алкоголем, або вводять через шприц. Введення барбітуратів за допомогою шприців ― один із найнебезпечніших видів вживання наркотиків. У людей, що вживають барбітурати, виникає толерантність до них, а також як фізична, так і психічна залежність. Несподіване припинення вживання барбітуратів може навіть бути смертельним. Барбітурати не приносять почуття радості. Ефекти включають в себе дратівливість, нервозність, безсоння, хворобливість, розлади психіки та судоми.

ТРАНКВIЛIЗАТОРИ

Транквілізатори призначаються лікарями для опанування тривоги та напруги або для налагодження сну. Хоча їх звичайно використовують у формі пігулок, споживачі наркотиків іноді вводять їх в розчинах шприцом. Споживачі нерідко комбінують вживання транквілізаторів з іншими речовинами, часто з алкоголем, що стає причиною тисяч смертей у світі. Транквілізатори зменшують швидкість реакції та впливають на керування транспортом та інші навички, що потребують концентрації уваги. Вони можуть також послабити самоконтроль людини і вивільнити агресивність. Прийняті водночас з алкоголем транквілізатори можуть виявитися смертельними. Регулярні споживачі залежні від транквілізаторів. Після припинення їх прийому люди почувають себе розчарованими, дратівливими та тривожними, не в змозі виконувати свої повсякденні обов’язки.

ГЕРОЇН ТА IНШІI ОПIАТИ

Героїн, як і інші опіати, виробляють зі снодійного маку (в т.ч. з макової соломки). В найкраще очищеному вигляді героїн ― це білий порошок. Іноді його вдихають як кокаїн, іноді палять, іноді вводять в  розчині через шприц. Опіати пригнічують активність мозку, розширюють кровоносні судини (що дає почуття теплоти) і викликають запори. Опіати, подібні до героїну, дають почуття повного розслаблення і відокремлення від болю та тривоги. Люди почувають себе сонливими, розм’яклими від тепла, в них проходять почуття стресу та дискомфорту. Але саме тут починаються погані речі. Після виникнення фізичної залежності приємні ефекти заміщаються простим полегшенням від повторного прийому наркотику. Споживачам треба все більше і більше наркотику для того, щоб отримати той самий ефект. Передозування призводить до втрати свідомості та коми, і часто до смерті внаслідок розладів дихання. Якщо водночас приймаються і інші одурманюючі речовини, наприклад алкоголь, ― ризик смерті зростає. Перший раз споживач найчастіше відчуває нудоту та розбитість, особливо якщо наркотик вводили через шприц. Споживачі наркотиків часто мають проблеми зі здоров’ям. Часто вони обумовлені використанням брудних шприців і тих речовин, які нерідко домішують до героїну, та опіатів. На додаток, залежність від опіатів приносить загальну апатію ― поганий апетит, низьку самооцінку, а також існування, якому ніхто не може позаздрити. Коли зростає доза вжитого наркотику (це відбувається у всіх без винятку випадках), споживач у час між прийомом опіатів дуже пітніє, відчуває болі, тремор, озноб, сонливість, з’являються спазми м‘язів.

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *