Грип – респіраторне захворювання, яке передається від людини до людини переважно повітряно-крапелним шляхом. Зараження відбувається при розмові, кашлі, чханні. Поширення вірусу грипу може відбуватися і контактно-побутовим шляхом, якщо людина доторкнеться до слизових виділень на іншій людині або предметі, а потім до власного рота, носа або очей, не вимивши руки.

Клінічні ознаки грипу: головний біль, біль у м’язах, біль у горлі, підвищення температури тіла, кашель, нежить, закладання носа, в окремих випадках – блювота і понос.

Як можна заразитися вірусом грипу?

Від іншої людини повітряно-крапельним, повітряно-пиловим шляхом (вірусні частки по повітрю переносяться від хворої людини до здорової під час розмови, кашлю, чхання) при тісному контакті (знаходження на відстані близько 2-х метрів).

Як довго є заразним хворий на грип?

Інфекційний період (період, коли хворий небезпечний для оточуючих) при грипі може бути протягом 7 днів від початку хвороби, але якщо клінічні симптоми хвороби зберігаються – то до їх зникнення.

Як попередити зараження грипом?

  • Уникати контакту з особами, що мають прояви грипозної інфекції.
  • Обмежити відвідини місць великого скупчення людей.
  • Часто провітрювати приміщення.
  • Часто мити руки з милом.
  • Прагнути не торкатися очей, носа або рота немитими руками.
  • Уникайте обіймів, поцілунків і рукостискань.
  • Прикривати ніс і рот при чиханні або кашлі одноразовою носовою серветкою, яку зразу ж після використання потрібно викинути.
  • Якщо у людини є симптоми грипу, то необхідно триматися від нього не ближче двох метрів.

Як запобігти розповсюдженню грипу в дитячих установах?

Під час епідемічного підйому захворюваності на грип нові діти в дошкільні установи не приймаються.

Виключається переведення дитини із групи в групу.

Припинити відвідування дитячої установи сторонніми особами.

В дошкільних установах велике значення має щоденний огляд дітей при їх приході до неї зранку, і при щонайменших ознаках захворювання діти в колектив не приймаються.

Приміщення, в якому знаходяться діти, повинні бути добре вентильованими, їх необхідно провітрювати декілька разів протягом дня.

Необхідне вологе прибирання приміщень не менше двох разів на день.

Необхідно дотримання дітьми правил особистої гігієни (часте миття рук протягом дня).

На час епідемії персонал повинен носити марлеві пов’язки.

Персонал установи повинен бути щеплений проти сезонного (при наявності вакцини).

На час епідемії (пандемії) дитячі установи закриваються.

Що повинні знати батьки, щоб попередити зараження дітей грипом?

    Навчити дітей часто мити руки з милом на протягом 20 секунд.

Батьки також повинні виконувати цю процедуру, що служить добрим прикладом для дітей.

Навчити дітей кашляти чи чихати в серветку або руку.

Батьки також повинні виконувати цю процедуру, що служить добрим прикладом для дітей.

Навчити дітей не підходити до хворих ближче, ніж на півтора-два метри.

Хворі діти повинні залишатися вдома (не відвідувати дошкільні установи і школи).

Утримуватися дітям і батькам від відвідин місць скупчення людей.

 

Що робити, якщо дитина захворіла на грип?

         При перших ознаках захворювання дитину потрібно покласти у ліжко і викликати лікаря.

Залишити хвору дитину вдома, окрім тих випадків, коли їй потрібна термінова медична допомога. Не відправляти дитину в школу або до дошкільної установи.

Хворі на грип небезпечні для оточуючих і повинні бути негайно ізольовані. Неприпустима їх поява їх в громадському транспорті, дитячих колективах та інших місцях масового перебування людей.

Хворого необхідно розташувати в окремій кімнаті або огородити ширмою, виділити йому індивідуальний посуд, рушник, предмети особистої гігієни.

Не допускати контакту хворого із здоровими членами сім’ї, окрім тих, хто доглядає за ним.

Особа, що доглядає за хворим, повинна носити двошарову марлеву пов’язку, або разову маску, яку потрібно міняти кожні 4 години. Після кожного контакту з хворим потрібно ретельно мити руки з милом.

Маска повинна бути одноразовою, яку після зміни викинутим в корзину, або багаторазовою, яку після прання потрібно ретельно прасувати гарячою праскою.

Проводити провітрювання приміщення декілька разів на добу.

Щодня робити вологе прибирання приміщень оселі.

Повітря в приміщенні повинне бути достатньої вологості.

Мати разові носові серветки і корзину для використаних серветок в межах досяжності хворого.

Створити хворій дитині комфортні умови. Вкрай важливим є спокій, постільний режим.

Якщо у дитини лихоманка, то їй необхідно дати жарознижуючі ліки (препарати парацетамолу або ібупрофену), після цього викликати лікаря.

До приходу лікаря давати дитині багато рідини (сік, негазована вода, морс, компот, тощо).

Не слід займатися самолікуванням. Відповідне медикаментозне лікування хворому призначає тільки лікар!

Які ознаки захворювання у дитини повинні примусити негайно звернутися за медичною допомогою?

Прискорене або утруднене дихання.

Синюшність навкруги рота, інших шкірних покровах.

Поява на тілі дитини крововиливів (навіть дуже маленьких), носові кровотечі.

Висока температура тіла.

Відмова дитини від пиття.

Неможливість розбудити дитину або відсутність її  реакції на звертання.

Надмірне збудження дитини або поява судом.

Поява блювоти, частого рідкого стільця.

Скарги дитини на сильний головний біль.

Відсутність сечовипускання або сліз під час плачу.

 

У МОЗ нагадують:

Вагітним, дітям, вчителям та медикам потрібно щепитися від грипу в першу чергу!

Найкраща профілактика грипу – це вакцинація, стверджують медики усіх країн. Коли варто починати щеплення, кому потрібно щепитися в першу чергу, а кому щеплення протипоказані – ці та інші питання щодо вакцинації від грипу висвітлені далі

–    Цього осінньо-зимового сезону прогнозують кілька штампів грипу. Чи може одна вакцина захистити від усіх?

Цього сезону прогнозують три штампи грипу: АН1N1 (Каліфорнія), АН3N2 (Перт) та грип типу В (Брізбейн). Це означає, що в Україні не буде інших штампів грипу чи інших вірус респіраторних інфекцій, але ці три штампи грипу будуть переважати. Тому вони всі увійшли у вакцини, які розроблені цього року і пропонують на цей сезон. Усі вакцини від грипу, зареєстровані в Україні, є актуальними, тобто захищають від цих трьох прогнозованих штампів грипу. Сезон захворювань уже розпочався. І в Україні вже зафіксовані випадки грипу в окремих областях.

–    Де можна щепитися  від грипу?

Щепитися від грипу можна в любій територіальній поліклініці за місцем проживання. Вакцину можна придбати в аптеці, що розташована поряд з лікувально-профілактичним закладом. Інтервал між купівлею вакцини та проведення профілактичного щеплення не повинен перевищувати 2-х годин (на чеку слід зазначити дату та годину продажу).

– Які ускладнення можливі від цього щеплення?

Вакцина від грипу є цілком безпечною. Минулого року мільйони людей у світі отримали вакцину від сезонного т пандемічного грипу за дуже короткий період часу. Канада, наприклад, вакцинувала від пандемічного грипу майже 60% населення протягом 3 тижнів. Можливими є місцеві реакції: біль у плечі, припухлість, почервоніння на місці введення вакцини.

–    Батьків особливо лякає можливість анафілактичного шоку у дітей.

Анафілактичний шок – трапляється вкрай рідко. В інструкції до будь-якої вакцин передбачається один випадок на мільйон щеплених, але на  практиці це стається ще рідше. При грамотній медичній допомозі людині, у якої стався анафілактичний шок, нічого не загрожує. Тому дуже важливо, щоб щеплення проводилося медичним працівником у медичному кабінеті, де є аптечка з усіма необхідними засобами для надання допомоги.

– Чи всім можна робити щеплення? Можливо, треба пройти обстеження перед щепленням?

Перед вакцинацією лікар повинен обов’язково оглянути людину, яка збирається щеплюватися. Якщо це дитина, лікар має ознайомитися з її медичною карткою, якщо дорослий – розпитати його. Для чого це робиться? Деякі вакцини від грипу в результаті процесу виробництва можуть містити сліди курячого білка, і їх не можна давати людям, які мають алергію на цей білок. Для таких людей треба уважніше вибирати вакцину, яка б не містила слідів курячого білка.

– А кому не можна щеплюватися від грипу?

Дітям до 6 місяців і особам з алергією на курячий білок вакцинами, які його містять.

– Якими вакцинами щеплюють цього року?

В Україні зараз зареєстровано 5 вакцин від грипу (Ваксігрип, Інфлувак, Флюарикс, Грипол, Гриповак). Усі вони пройшли перевірку і сертифікацію в Україні і є якісними.

– Зараз ще не пізно починати вакцинацію?

Вакцинуватися можна і треба впродовж усього сезону грипу. Звичайно, краще вакцинуватися заздалегідь, бо на вироблення  антитіл до вірусів потрібно мінімум два тижні. Але, якщо з тих чи інших причин не встигли щепитися завчасно, все одно варто вакцинуватися впродовж сезону. Це знижує ризик захворіти для кожної конкретної людини.

– Чи правда, що вакцинація може завдати шкоду імунітету, якщо організм ослаблений?

Вакцинація не шкодить імунітету. Ослаблені діти потребують вакцини в першу чергу, оскільки хвороба для них може виявитися смертельною або мати тяжкі ускладнення. Передусім потрібно щеплюватися людям з анемією, цукровим діабетом, бронхіальною астмою, з хронічними серцево-судинними захворюваннями. Грип у них може перебігати важче, ніж у здорової людини.

– Кому ще варто вакцинуватися від грипу?

Варто щепитися людям із групи ризику. У медичній групі ризику вагітні жінки, які, з досвіду минулорічної пандемії, потрапляли в лікарню в 10 разів частіше, ніж інші. Також у цій групі діти до 5 років, люди із зайвою вагою, люди старші 65 років та люди з імуносупресією (хворі на СНІД та онкохворі, які отримали хіміотерапію).

До професійної групи ризику належать люди, які регулярно зіштовхуються з великою кількістю людей: медперсонал, касири у магазинах та банках, водії маршруток, таксисти, вчителі, особи, що перебувають в закритих організованих колективах.

Що треба робити, щоб залишитися здоровими?

Коли ви кашляєте або чхаєте, необхідно прикривати носа та рота хустинкою, яку після використання необхідно викинути в смітник.

Необхідно часто мити руки з милом, особливо після того, як ви кашляли або чхали. Також є ефективним протирання рук вологими серветками, що містять у своєму складі спирт.

Намагайтеся не торкатися очей, носа або рота, оскільки вони є можливими «воротами» проникнення збудника.

Постійно провітрюйте приміщення та проводьте вологе прибирання. Регулювання вологості повітря в приміщенні є одним з важливих способів профілактики грипу. Максимальна інактивація вірусу грипу відбувається при вологості повітря більше 50%.

Якщо в сім’ї є хворий на грип необхідно:

Ізолювати його в окреме приміщення (кімнату)

Обмежити доступ до хворого членів родини, осіб, що проживають з ним разом, крім тих, які доглядають за ним.

Під час спілкування з хворим на грип необхідно надягати маску (респіратор), яку потрібно змінювати кожні 4 години.

Після спілкування з хворим на грип необхідно швидко, ретельно вимити руки з милом, прочистити носові ходи. Прополоскати рота кип’яченою водою.

У хворого на грип повинен бути окремий посуд, рушник, засоби особистої гігієни.

Намагайтеся покращити повітрообмін у місці перебування хворого. Використовуйте для провітрювання двері та вікна.

Підтримуйте у приміщенні чистоту з використанням наявних у господарстві засобів для чищення.

Симптоми захворювання:

Інкубаційний період від 1 до 7 днів.

Раптове підвищення температури тіла більше 38,0 градусів за Цельсієм, інколи захворювання може перебігати без підвищення температури тіла.

Біль у горлі, головний біль.

Фарингіт.

Кашель.

Утруднене дихання.

Біль  у м’язах.

Інколи може бути блювота, діарея.

У МОЗ закликають при появі симптомів захворювання обов’язково звернутися до лікаря.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *