Близько 10 відсотків населення планети – шульги. Медичні дослідження показують, що вони мають однакові з правшами психічні здібності та соціальні досягнення.

Що ж породжує ліворукість?

         Деякі гінекологи і лікарі – неонатологи схиляються до думки, що близько половини шульг стають такими в результаті патологічної вагітності, або внаслідок родових травм, після яких права півкуля мозку бере на себе деякі фізіологічні функції лівої. Ще одною причиною може бути генетична схильність (при наявності ліворукості родичів).

         Рука, якою пише дитина не є визначальним фактором. Наприклад, багато хто пише, їсть і зачісуються однією рукою, а зубну щітку і ракетку тримає в інший.

         Аналізуючи причини виникнення ліворукості, не можна не звернути увагу на асиметрію півкуль головного мозку. Права і ліва півкулі мозку функціонують по-різному, причому у більшості людей ліва домінує над правою, що говорить про більшу досконалість правої частини тіла. У шульг права частина мозку домінує над лівою, отже, такі люди краще володіють лівою стороною тіла.

Як визначити, що дитина – шульга?

         Визначити це можна вже у 3 місяці. Більш чітко і достовірно провідна рука у дитини визначається до 4 років: саме нею ваш малюк буде намагатися взяти ложку, іграшку або кинути м’ячик.

         Запропонуйте дитині намалювати малюнок спочатку лівою, а потім правою рукою і проаналізуйте, яке зображення вийшло краще. Поспостерігайте за тим, якою рукою він частіше користується у побуті, яка нога домінує під час руху.

Якщо малюк шульга, чи варто його переучувати?

         Що ж робити, якщо Ви переконалися в тому, що ваш малюк 100%-ий шульга? Переучувати дитину чи ні? Тим більш досвід педагогічної практики показує, що перевчити шульгу важко, але можливо.

         Особливо старанно намагалися це робити вихователі дитячого садку і вчителі у школі. У процесі переучування дитина стає дратівливою, неспокійно спить. Пізніше з’являються ще більш серйозні порушення: головні болі, млявість, невпевненість у собі. У результаті розвиваються невротичні реакції і нервові тики, енурез, досить часто порушується темп і ритм мови, що призводить до заїкання. Кожна третя дитина, що страждає порушенням здатності до читання – це переучений шульга.

         Сьогодні і педагоги, і психологи, і лікарі одностайні в думці: дитину – шульгу переучувати не потрібно! Її слід підтримати і допомогти безболісно адаптуватися до нашого «праворукого» світу.

         Отже, дитину треба вчити писати кожну літеру окремо – методика безвідривного письма дитині-шульзі не підходить і тільки викликає зайві труднощі у навчанні. Зараз вже існують спеціальні навчальні «прописи для шульг».

         Труднощі можуть виникнути в навчанні читанню і рахунку, тому що і читати, і складати числа дитина підсвідомо буде прагнути справа наліво.

          Коли будете вчити Вашого малюка зав’язувати шнурки, сідайте не поруч з ним, а навпроти нього – в цьому випадку він буде бачити рух Ваших рук у правильному напрямку.

Неодмінно попередьте вихователів дошкільних установ і вчителів, що ваша дитина – шульга, і забороніть їм його переучувати!

 

Пам’ятайте, що ліворукі дітлахи більш енергійні і рухливі ніж їх «праворукі» однолітки, тому не сковує їх активність та ініціативу.

 

         Врешті решт, ліворукість – не порок, не дефект, а в якомусь сенсі навіть деяка перевага. Оскільки величезна більшість людей – правші, майже всі машини, інструменти і пристосування зроблені для них. Їм немає необхідності розвивати ліву руку. А шульга змушений користуватися правою рукою і таким чином розвивати її. У результаті багато шульг можуть з однаковою спритністю працювати обома руками.

         “Найздібніші” серед ліворуких дітей, якщо не змушувати їх переучуватися, можуть виявити високі показники психічного розвитку, математичні здібності, особливі досягнення в художній та музичній творчості.

         Багато геніїв були шульгами, наприклад, найкращі скульптори усіх часів – Леонардо да Вінчі і Мікеланджело; видатні полководці – Македонський, Наполеон; письменники – Л. Керролл, М. Твен, актор Чарлі Чаплін; соліст групи “Бітлз” сер Пол Маккартні, акторка Мерилін Монро і багато інших.

Але найголовніше – увесь час переконуйте свого малюка, що він нічим не гірше інших і йому під силу подолати будь-які труднощі у навчанні