Хочете, аби дитина почала читати не з примусу, а за власним бажанням? Щоб віддавала перевагу книжці, а не гаджету? Досягти цього не­важко, якщо прищеплювати інтерес до книжок змалку і робити це ненав’язливо. Скористайтеся порадами, які не заберуть у вас багато часу й зусиль.

 

1.Читання як задоволення

         Дуже важливо,щоб від спільного читання отримували задоволення всі учасники процесу — і діти, й дорослі. Облаштуйте в домі затишний куточок з м’якими подушками та пледами. Додайте підсвітку (ялинкову гірлянду або нічник) чи атрибути з улюблених книжок (до їх створення варто залучити дитину). “Читацьке гніздечко” можна “звити” в одному з крісел, дитячій халабуді чи наметі. Це має бути місце, куди захочеться повертатися знову й знову, особливо після напруженого дня.

 

2.Книжка під рукою

         Книжки   у вільному доступі та в полі зору дитини, нарівні з іграшками. Не бійтеся, що малюк псуватиме їх, — у домі, де книжки шанують, це малоймовірно. Варто лише приділити дрібку часу правилам поводження з ними. Дитяча книжкова поличка має бути зручною і безпечною в користуванні. Для початку помістіть на ній до 5-7 видань і періодично змінюйте їх. Старші діти можуть наповнювати та облаштовувати свою поличку самостійно.

 

3.Книжка «на замовлення»

         Збирайте книжки, виходячи з актуальних потреб та інтересів дитини. Іноді, ґрунтуючись на своєму особистому досвіді, ми вважаємо, що краще знаємо, які твори потрібні нашим дітям. Але для кожного покоління актуальні свої, часом не зрозумілі старшим теми і формати. Та й асортимент книжок для вибору змінюється: деякі твори відживають своє, натомість з’являються нові. Дозвольте дітям самостійно обирати книжки для своєї бібліотеки або для спільного читання. А ще ж книжка може стати чудовим приводом для обговорення складної теми та проживання нового для дитини досвіду. Продовжуйте пропонувати свої варіанти, однак не поспішайте засмучуватися, якщо дитина не віддає їм переваги. І пам’ятайте: обрані вашим малюком книжки мають відповідати його віковим особливостям, а «моніторинг якості» з вашого боку обов’язковий!

 

4.Книги «ліки від нудьги»

         Сьогоднішній книжковий ринок багатий дитячими виданнями, які зручно брати із собою та переглядати в будь-якій ситуації. Книжка стане у пригоді, коли ви готуєтесь до ситуації тривалого очікування (у черзі, у дорозі тощо). Замість того щоб запропонувати дитині гру в гаджеті або мультик, які можуть підсилити напруження та розбурхати емоції, скористайтеся книжкою. У пригоді стануть віммельбухи, книжки з віконцями та рухомими елементами. Якщо ви переймаєтесь зручністю транспортування книжки, зверніть увагу на кишеньковий формат. Не можна не згадати і про м’які сенсорні книжечки з тканини із завданнями, у яких зазвичай немає тексту, — вони також чудово «перемикають»  увагу, особливо найменших дітей.

 

5.Читаємо і граємо

         Інтерес малюка до прочитаного можна (і варто) поглиблювати через гру. Уже в наймолодшому віці можна разом із дитиною відшукувати книжкові образи в реальному житті. Малюкам особливо цікаво слухати про пригоди машин або тварин, яких вони можуть бачити під час прогулянки. До того ж підкріплення прочитаного практичним досвідом додатково тренує увагу, мислення, пам’ять та мовлення. Можна не лише шукати відповідності в довкіллі, а й навмисно створювати певні ситуації. Запропонуйте дитині перенести персонажів або сюжет книжки в конструювання, малювання, ліплення, ляльковий театр чи будь-який інший улюблений та доступний їй вид діяльності.

 

  1. Влаштуйте буккросинг

         Ініціюйте книгообмін та обговорення прочитаного в колі спілкування вашої дитини, а також з іншими батьками з вашого оточення чи просто на дитячому майданчику. За бажання можна організовувати тематичні вечірки, спільні «читацькі пікніки» та творчі заняття за мотивами книжкових сюжетів. Таким чином ви не лише розширите коло інтересів дитини, а й зекономите на купівлі нових книжок. Перевагою цього способу поглиблення інтересу до читання є також те, що ви додатково вчите дитину з повагою та відповідальністю ставитися до позичених у друзів книжок.

 

7.Інформація з інтернету

         Шукайте в мережі огляди новинок у царині літератури та книжкові блоги, аби розширити своє уявлення про сучасну літературу та ближче познайомитися з письменниками. Ви можете обрати будь-який зручний для вас формат контенту (відео в ютубі або текстові огляди у фейсбуці чи інстаграмі). Зі старшими дошкільнятами та школярами такі блоги можна шукати і переглядати разом або навіть запропонувати завести свій власний і ділитися враженням від прочитаного з іншими людьми.