Говоріть удома правильно й красиво
А цей пункт стосується саме батьків.
Кого дитина чує найчастіше і, головне, кого вона слухає найбільш уважно? Звісно ж, оточуючих. Це її родина — мама й тато, дідусь і бабуся, брати й сестри. Не варто дивуватися, якщо ви почуєте з вуст дитини те, що говорите самі. Адже для малюка ви — найголовніший приклад для наслідування.
«Уявляєте, дитина почала вживати брутальні слова. Не розумію, де вона могла цього навчитися. Хоча сьогодні можна й на вулиці таке почути, і навіть у садку», — з розпачем говорить мама маленького Степана. «А вдома у вас ніхто не може так говорити?» — запитую я. «Ні, ну що ви! У нас інтелігентна родина!» — обурюється молода жінка. А Степан перебиває маму: «Мамо, так тато завжди говорить, коли машину веде і його хто-небудь ”підріже”».
Щоб потім не мати подібний результат, стежте за тим, що говорите. Причому не тільки в присутності дитині, але й завжди. Імовірно, що ви звикли так спілкуватися й вживати деякі вирази, тому в присутності дитині ви просто не зможете стриматися. Те саме стосується і правильності вживання слів. Якщо ви самі вимовляєте слово неправильно, то будьте готовими до того, що й ваша дитина говоритиме саме так.
Менше переглядайте телепередачі
Рекомендація стосується всієї родини.
Чи корисно для розвитку дитячого мовлення переглядати телепередачі? Так — якщо це телеканал «Культура», старі добрі радянські мультики й фільми, телеканал «Discovery». Ні — якщо це американські мультфільми, новини, ток-шоу, реаліті-шоу й фільми сумнівної якості. Чому так? На жаль, навіть на телебаченні сьогодні не завжди можна почути грамотну українську або російську мову. Помилки, яких припускаються ведучі, політики й актори, навряд чи навчать дитину красиво й грамотно говорити. А вже якщо згадати про переклади іноземних мультфільмів… Тут зовсім сумно. Мовлення-скоромовка, у якому можна лише здогадуватися про зміст, не дуже гарний літературний переклад російською або українською мовами роблять такі мультфільми поганою школою красномовства.
Одна з рекомендацій для батьків, які хочуть, щоб їх дитина говорила красиво й грамотно, — менше переглядати телевізор. Навіть коли він працює фоном, він може зашкодити, натомість мають бути музика, книги, казки, ігри та спілкування.
Цікаве дослідження провели російські психологи. Виявляється, перегляд американських мультфільмів негативно впливає на розвиток мовлення дитини. Обмежений словниковий запас перекладів таких продуктів, найчастіше неграмотність, неправильний наголос призводять до того, що дитина починає так само неправильно розмовляти.
Розмовляйте з дитиною
Порада для батьків, які насправді зацікавлені в результаті.
Ця незвичайна, на перший погляд, рекомендація насправді є одним з найефективніших способів навчити дитину красиво говорити. Розмова малюка й дорослого — це завжди діалог. У цьому випадку дуже важливо не стільки говорити самому, скільки слухати малюка, ставлячи йому навідні запитання і даючи можливість висловитися.
– Як ти вважаєш?..
– Розкажи мені, будь ласка…
– А що ти помітив?..
– Мені цікава твоя думка…
– Про що ця книга (фільм, мультфільм)?..
– Чому тобі сподобалося?..
Слухайте дитину
Порада для всіх дорослих, хто бере участь у вихованні.
Для того щоб дитина хотіла говорити, розповідати, переказувати, у неї повинні бути уважні слухачі. А хто ж може виявитися найчастішим слухачем малюка, як не мама й тато, дідусь і бабуся?
«А я і так слухаю!» — заперечить батько. Але слухати можна по-різному. Наприклад, відвернувшись від дитини і займаючись своїми справами. Або кермуючи автомобілем і поглядаючи час від часу на малюка в люстерко заднього виду.
А як же слухати правильно, так, щоб дитина відчула, що ви дійсно ставитеся серйозно й уважно до того, що вона вам говорить?
Дивіться на дитину. Коли вона говорить, ви не маєте сидіти до нею спиною і напівобернувшись. Контакт очей надзвичайно важливий не тільки для грудних дітей, але він не менш важливий і для кожної людини. Тоді стає зрозуміло, що співрозмовник тебе слухає, зацікавлений тим, що ти говориш.
Ваша поза має виражати увагу: ледве схилена на бік голова, час від часу можна кивати головою на знак того, що ви уважно слухаєте. Не варто постукувати по столу, виявляти нетерпіння, підхоплюватися, поглядати на двері або годинник, відволікатися на телевізор або на щось інше.
Ваші коментарі також дають дитині зрозуміти, що ви виявляєте цікавість до її розповіді. Дочекавшись закінчення фрази, ви можете ставити навідні запитання, вставляти репліки, що свідчать, як саме ви ставитеся до того, що розповідає малюк.
Після того як дитина щось скаже, обов’язково оцініть те, що вона вам розповіла. Адже малюкові дуже важлива саме ваша думка.
Поцікавтеся думкою дитини. Як вона вважає? Якої думки сама з приводу своєї розповіді?
Як діяти, якщо ви дуже стомилися, у вас був важкий день і ви зовсім не в змозі нікого вислухувати? Краще м’яко, але чесно сказати про це дитині. Але не можна в жодному разі ображати її словами «помовчи», «я так стомився, що не можу слухати тебе» та ін. Натомість послухайте дитину хоча б мовчки. Іноді діти потребують навіть мовчазного слухача.
Отже, щоб навчити дитину говорити красиво, існує чимало простих і ефективних способів цього досягнути. Але головне — це ваша любов і терпіння, віра в малюка й у те, що у вас усе обов’язково вийде.