Виховання ввічливості в дитині досить складний процес. Педагоги  та психологи тут одностайні: єдиний дієвий підхід «модельний», тобто такий, що спирається на модель поведінки дорослих, зокрема батьків і педагогів. Варто уважно контролювати ситуації, в яких, за нормами ввічливості, варто  проявити вдячність. Якщо в дитини не зразу або не завжди виходить подякувати, не варто при сторонніх виявляти неповагу до самої дитини, смикаючи її за руку й вимагаючи сказати «дякую». Ліпше скористатися формою доброзичливої підказки.

Дитині важливо пояснити, що є різні рівні вдячності, адекватні тій чи тій ситуації. Інакше кажучи, треба знати, за що дякувати і як саме. Позаяк є небезпека виростити дитину, яка повсюдно самовіддано дякує, але має низьку самооцінку, невпевнена в собі.

Варто пам’ятати, що, за словами фахівців, діти починають дякувати свідомо лише у 6-7 років. До цього потрібно лише занурювати дитину у відчуття вдячності, ознайомлювати з «правилами». І головне — завжди дякувати дитині за її добрі вчинки.

Читання книжок про «дякую»

Якщо діти тільки-но вчаться говорити «чарівні слова», засвоїти, як слід чемно це робити, їм допоможе читання чудових віршів поета Геннадія Меламеда. У них ведмежата-пустуни, вовчик та інші звірята вчаться висловлювати подяку.

Для старших дітей цікавою буде історія дитячого письменника Роба Скоттона (Rob Scotton) «Вдячний Сплет». У творі мишеня Сеймур, вірний друг кота Сплета, занедужало і засумувало. Сплет, бажаючи його розвеселити, вигадав дещо особливе: власноруч зробив не листівку, а цілу книгу вдячності! Кіт записав усі славетні пригоди й справжні невеличкі подвиги бравого мишеняти та за кожне з них сказав другу велике й щире «дякую».

Ще одну цікаву дитячу книжку — про потішну й абсолютно незвичайну собаку Уїнн-Ді- ксі, яка вміє «усміхатися», — написала дитяча письменниця Кейт ДиКамілло (Kate DiCamillo). Смішна собака навчає свою маленьку господиню дивитися на світ іншими очима: завдяки їй дівчинка знайомиться з дивовижними людьми і знаходить друзів там, де не очікувала.

А от книжкою, яку можна не лише прочитати, а й розглянути, є «Дякую за те, що ти є» Бредлі Гріва (Bradley Trevor Greive). Ілюстрована колекція найтепліших слів подяки може стати чудовим подарунком, маленькою приємною дрібницею, на яку заслуговує кожен друг.