Я йду гуляти

Можливо, дехто з батьків малюків уважатиме, що ця стаття не для нього. Ще не один рік мине, поки дитина по­дорослішає настільки, щоб гуляти самостійно. Усе це так.Але виховувати відповідальність у дитини необхідно змалку. Чим раніше ви поясните малюкові правила безпечної поведінки на вулиці, тим імовірніше, що він не забуде науку і зможе за необхідності правильно скористатися цими уроками. Ваше завдання — навчити дитину правильно поводитися в екстре­мальній обстановці.

Двір без небезпек

Сучасні діти починають гуляти без супроводу батьків значно пізніше, ніж ми самі за часів свого дитинства. Але готувати ма­люка до самостійних «виходів у світ» варто наперед. Так, прогу­люючись разом із малюком, обійдіть весь двір і зверніть увагу на найнебезпечніші місця: люки, підвали, горища, будівельні май­данчики. Важливо не просто сказати: «Сюди ходити не можна! Це небезпечно!» Потрібно дохідливо пояснити, чому саме не можна: у люк можна впасти, двері підвалу може хто-небудь зачинити, і тоді дитина залишиться там (поясніть малюкові, що якщо його замкнули в підвалі, то не слід кричати і плакати, краще щосили стукати у двері — так швидше хто-небудь почує і допоможе).

Значну небезпеку можуть становити навіть припарковані біля будинку машини. Звісно, малюки чітко засвоюють, що з рухоми­ми машинами потрібно бути украй обережними. Аось автомобіль, що стоїть, не непокоїть їх. Розкажіть дитині, що автомобіль може раптово поїхати, і водій не помітить малюка, який, граючись у хо­ванки, сховався за багажником. Тому не можна бігати навколо машин, і тим більше ховатися за ними, а якщо під машину зако­тився м’ячик, потрібно звернутися по допомогу до дорослих.

Малюки люблять гратися у лікарню, магазин або «варити» для ляльок обіди на іграшковій плиті. Для цього вони рвуть рос­лини (траву, квіти, листя), що ростуть поблизу, збирають насіння. І не завжди це використовується «нанасправді». Дитина може скуштувати приготовані «ліки» або ляльковий «суп». Але не всі рослини нешкідливі, як може видатися на перший погляд. На­приклад, у рицини, яку останніми роками часто вирощують біля під’їздів будинків (у народі її називають «пальмою»), смертельно отруйне насіння. Малюкові достатньо проковтнути дві-три насіни­ни, щоб серйозно отруїтися.

Обов’язково пояснюйте дитині, що жодні рослини, ягоди і на­сіння, що зірвані на вулиці, не можна брати до рота. А для гри краще використовувати нешкідливі й добре знайомі рослини, на­приклад кульбабу, подорожник, горобину.

Гуляючи з малюком у дворі, ви повинні бути переконані, що навколо немає відчинених каналізаційних люків. Статистика не­щадна: сотні дітей гинуть і травмуються саме з цієї причини. І тут не допоможуть жодні застереження «дивитися під ноги» і «не на­ступати». В азарті рухливої гри малюк може просто не помітити небезпеку. Тому не сподівайтеся на комунальні служби, а беріть ініціативу у власні руки: проводьте з іншими батьками періодич­ну ревізію і закривайте люки дошками.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *