Розвиток уваги у дітей дошкільного віку має відбуватись з дитинства. Звертати увагу — це одна з найперших дій, які вчиться робити дитина. У перші місяці свого життя малюки виявляють увагу не усвідомлено, реагуючи на звуки, на рух будь-яких предметів, речей чи героїв мультфільмів, на яскраві кольори тощо. Приблизно до шести місяців малюки виявляють свою увагу до навколишнього світу вже більш усвідомлено: починають брати в руки предмети, до яких можуть дотягнутися, намагаються перевірити їхню міцність, стукаючи ними об підлогу або просто намагаючись гризти, реагують на слова тощо. Вже з цього віку можна починатися займатися розвитком уваги дитини, причому робити це навіть потрібно.

Чим раніше розвитку уваги у дітей приділяється увага, тим легше малюкам у майбутньому пізнавати навколишній світ, а також навчатися у школі. Більшості мам і тат здається, що їхня дитина ще занадто маленька, тому про розвиток уваги не може бути й мови. Однак малеча вже звертає увагу на все, що відбувається, а отже, розвивати це, навчаючи концентрації на предметах, на діях та подіях, можна.

У дворічному віці діти вже набувають певних навичок маніпулювання предметами (копають лопатками пісок, набирають воду у склянки і потім поливають щось тощо). Мало того, такі маніпуляції вже стають діями для досягнення певної мети, для вирішення найпростіших завдань. Це є першим проявом дитиною уваги (довільного) та її подальший розвиток відбувається під впливом мам та тат. Саме вони звертають увагу своєї дитини на ситуації, в яких необхідно певним чином поводитися або щось робити: мити руки після вулиці, намагатися стежити за собою, акцентують увагу дитини на світлофорах тощо. Всі ці дії – вже розвиток уваги дитини, адже так вона вчиться не тільки дотримуватись якихось правил, а й звертати увагу, стежити за тим, коли саме потрібно робити щось конкретне.

Дії щодо розвитку уваги в дітей віком дошкільного віку (4-5 років) вже можна зарахувати до обов’язкових і необхідних, адже це вже період підготовки до школи. У цьому віці діти вже самостійно, хай і неусвідомлено, виявляють стійку увагу і наочно це видно, якщо дитині цікава гра, якщо її захопила казка, якщо дорослий розповідає йому щось цікаве. Цей період найбільш сприятливий для цілеспрямованого розвитку уваги у дошкільнят, адже в цьому віці малюки вбирають майже всі і багато чому навчаються дуже швидко.